projektowanie stron www

systemy CMS - portale internetowe

CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią to aplikacja internetowa, pozwalająca na łatwą aktualizację i rozbudowe serwisu WWW przez osoby, które nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej.

Rozbudowa serwisu - modyfikacja i dodawanie nowych materiałów - odbywa się poprzez nieskomplikowane nawet dla laika interfejsy użytkownika. CMS zwykle oparty jest o bazę danych - informacja wprowadzona jest przez redaktora serwisu bazy danych, a następnie wyświetlona w odpowiednim miejscu strony WWW.

System zarządzania treścią zwykle charakteryzuje się możliwością wprowadzania informacji i treści z podziałem na kategorie tematyczne. Dzięki temu redagujący serwis mogą skupić się na treści nie dbając o aspekty techniczne. System zarządzania treścią zazwyczaj pozwala na logowanie użytkowników i zarządzanie nimi. Jest więc możliwe ograniczenie dostępu do informacji tylko dla wybranych grup użytkowników. Daje to możliwość stworzenia np. strefy korporacyjnej naszego serwisu, przeznaczonej tylko dla pracowników, bądz klientów.

Trudno wyobrazić sobie wszystkie możliwe zastosowania CMS - od rozbudowanych stron firmowych, poprzez wortale tematyczne, po wielkie portale internetowe.